
Napi két óra mozgás? Lehetséges!
Gyermekeink mindennapi mozgása elengedhetetlen egészséges fejlődésükhöz. Nem lehet eléggé hangsúlyozni, mennyire fontos az, hogy minden lehetőséget megragadjunk a megfelelő mennyiségű mozgás megteremtésére, minden nap!Akár rövid időre is, de mindenképp ki kell jutnunk a friss levegőre is!
Tudjuk, hogy a modern idők beszűkítették a mozgáslehetőség terét, pedig ha testi, idegrendszeri vagy pszichés fejlődésükről van szó, elsődleges szempont a mozgás!
Járjunk elő jó példával, keressük gyerekeinknek és magunknak is a rendszeres mozgás lehetőségét!
Miért ördögi kör a mozgásszegény életmód?
A mozgásszegény életmód gyermekeinknek motoros hátrányt okozhat: nem lesznek képesek elég ügyesen mozogni. Előfordulhat, hogy nem tudnak hátrafelé futni, bukfencezni vagy egyensúlyozni. Életkorukhoz képest nem elég erősek, kitartásuk nem megfelelő, hamar kifáradnak. Mivel nem kellően fittek, nem tudnak együtt játszani sportosabb társaikkal, így kimaradhatnak a közös játékok egy részéből is, ami szociális hátránnyal is járhat. Ha a mozgásszegény életmód még magas kalóriatartalmú étkezéssel párosul, könnyen túlsúlyhoz vezethet. Kész is az ördögi kör!
Ki kell hangsúlyoznunk a szülők és pedagógusok szerepét! Az aktív felnőttek közt felnővő gyerekek maguk is aktívak lesznek! A közös tevékenység erősíti a szülői, nevelői kapcsolatot is. Meghatározó kisgyerekeknél a család szerepe, hiszen legelső és legfontosabb példa a szülők, nagyszülők viselkedése, életszemlélete. Iskolába kerülve a pedagógusok példamutatása is kiemelt fontossággal bír.
Hogyan lehet összehozni akár napi két óra mozgást?
Figyeljünk a mozgást akadályozó, blokkoló tevékenységekre is: A tévézés, számítógépes vagy konzolos játékok, a „kütyüzés” ma már a mindennapok része. Ajánlott azonban ezeket a tevékenységeket is keretek közt tartani. 12 éves kor alatt legfeljebb egy, 12 éves kor felett legfeljebb két óra naponta. Ne feledkezzünk meg arról sem, hogy gyermekeinknek fontos a szabad játék mellett a rajzolás, az olvasás, de az unatkozás is! Jó példával és közösen kialakított szabályokkal jól szervezett napirenddel sokat tehetünk gyermekeink egészségéért!
Segítségül hívtuk: Die aid-Bewegungspyramiede für Kinder http://www.arnoldschule.bobi.net/dokumente/aidtippsfuermehrbewegung.pdfhat
Kérdésed van a gyerekek fejlesztéséről?
Vedd fel velünk a kapcsolatot! Kérdés merült fel benned gyermeked fejlődése vagy iskolai munkáival, eredményeivel kapcsolatban? Szívesen válaszolunk a kérdéseidre!